O nás

Wellness penzión Kráľov dvor bol otvorený v júni 2021 a nachádza sa nad obcou Čremošné, šesť kilometrov od kúpeľného mesta Turčianske Teplice, na okraji Národného parku Veľká Fatra. Penzión stojí osamotený, uprostred rozľahlých lúk a pasienkov v nadmorskej výške 800 metrov, ktorým domáci nepovedia inak ako Čremošnianske lazy. Dostanete sa k nám cez obec Čremošné, ďalej cez Čremošnianske sedlo. Posledný 400 metrový úsek je po spevnenej štrkovej ceste, po ktorej sa dostanete na naše priestranné asfaltové parkovisko.

Poloha nášho penziónu je jedinečná. Úplný pokoj a nádherný výhľad na Turiec, Malú a Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, či pohorie Vtáčnik vás určite očarí. Počas jasných nocí môžete sledovať hviezdne nebo, keďže sa nachádzame na okraji Parku tmavej oblohy Veľká Fatra. V jesenných mesiacoch sa stanete súčasťou veľkolepého divadla. Pozeráte sa na jeleniu ruju priamo z terasy či balkóna vašej izby. Pobyt u nás vám spríjemní štýlové wellness, či veľké multifunkčné ihrisko.

A prečo práve názov Kráľov dvor?
K tomuto názvu sa viaže legenda z obdobia panovania kráľa Mateja I. Korvína (1443 – 1490). Počas putovania po kráľovstve, kráľ Matej, zavítal aj do Turca. Po ťažkej a namáhavej ceste a najmä po prekonaní sedla Malý Šturec sa už tešil na odpočinok v Štubnianskych kúpeľoch (dnešné Turčianske Teplice). Neďaleko Čremošného ho však zastavil zvalený most cez potok Žarnovica. V núdzi mu pomohol jeden z Čremošnianskych poddaných, ktorý mu ponúkol príbytok, až kým most spolu s ďalšími susedmi opravil. Kráľ ho bohato obdaroval: zbavil ho poddanstva a jeho rodu dal meno Kráľ. Odvtedy sa aj most nazýva Kráľovský a cesta, po ktorej išiel Matej Korvín je Kráľovskou cestou.

V Čremošnom bolo priezvisko Kráľ hojne zastúpené. Dnes Kráľovci v obci po meči vymierajú. Preto názov nášho penziónu myslí na zachovanie tohto priezviska a je zároveň aj spomienkou na nášho deda Michala Kráľa (1903 – 2001).

Dedo bol šikovný murár a charizmatický človek. Často a rád chodil na prechádzky po Čremošnianskych lazoch i na tieto miesta. Zbieral liečivé bylinky, ktoré doma sušili na čaj. Možno, pohyb na zdravom horskom vzduchu, pitie bylinkového čaju a jeho ranný štamperlík domácej bielej pálenky s vylúhovanými bylinkami, mu azda pomohli dožiť sa požehnaného veku – 98 rokov.

Vážení hostia, vitajte u nás, oddychujte, dýchajte z plných pľúc, užívajte si kľud a pohodu.
Prajeme vám príjemný pobyt a posedenie v našom rodinnom penzióne.
Rodina Libičová a kolektív.

Menu