O nás

Wellness penzión Kráľov dvor bol otvorený v júni 2021 a nachádza sa nad obcou Čremošné, šesť kilometrov od kúpeľného mesta Turčianske Teplice, na okraji Národného parku Veľká Fatra. Penzión stojí osamotený, uprostred rozľahlých lúk a pasienkov v nadmorskej výške 800 metrov, ktorým domáci nepovedia inak ako Čremošnianske lazy.

Poloha nášho penziónu je jedinečná. Úplný pokoj a nádherný výhľad na Turiec, Malú a Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, či pohorie Vtáčnik vás určite očarí. Počas jasných nocí môžete sledovať hviezdne nebo, keďže sa nachádzame na okraji Parku tmavej oblohy Veľká Fatra. V jesenných mesiacoch sa stanete súčasťou veľkolepého divadla. Pozeráte sa na jeleniu ruju priamo z terasy či balkóna vašej izby. Pobyt u nás vám spríjemní štýlové wellness, či veľké multifunkčné ihrisko.

A prečo práve názov Kráľov dvor?
K tomuto názvu sa viaže legenda z obdobia panovania kráľa Mateja I. Korvína (1443 – 1490). Počas putovania po kráľovstve, kráľ Matej, zavítal aj do Turca. Po ťažkej a namáhavej ceste a najmä po prekonaní sedla Malý Šturec sa už tešil na odpočinok v Štubnianskych kúpeľoch (dnešné Turčianske Teplice). Neďaleko Čremošného ho však zastavil zvalený most cez potok Žarnovica. V núdzi mu pomohol jeden z Čremošnianskych poddaných, ktorý mu ponúkol príbytok, až kým most spolu s ďalšími susedmi opravil. Kráľ ho bohato obdaroval: zbavil ho poddanstva a jeho rodu dal meno Kráľ. Odvtedy sa aj most nazýva Kráľovský a cesta, po ktorej išiel Matej Korvín je Kráľovskou cestou.

V Čremošnom bolo priezvisko Kráľ hojne zastúpené. Dnes Kráľovci v obci po meči vymierajú. Preto názov nášho penziónu myslí na zachovanie tohto priezviska a je zároveň aj spomienkou na nášho deda Michala Kráľa (1903 – 2001).

Dedo bol šikovný murár a charizmatický človek. Často a rád chodil na prechádzky po Čremošnianskych lazoch i na tieto miesta. Zbieral liečivé bylinky, ktoré doma sušili na čaj. Možno, pohyb na zdravom horskom vzduchu, pitie bylinkového čaju a jeho ranný štamperlík domácej bielej pálenky s vylúhovanými bylinkami, mu azda pomohli dožiť sa požehnaného veku – 98 rokov.

Vážení hostia, vitajte u nás, oddychujte, dýchajte z plných pľúc, užívajte si kľud a pohodu.
Prajeme vám príjemný pobyt a posedenie v našom rodinnom penzióne.
Rodina Libičová a kolektív.

Menu